Dentomania baner

Stomatolog dziecięcy w Toruniu – dla małych pacjentów i ich najzdrowszych uśmiechów!

Nasi najmłodsi pacjenci uśmiechają się naprawdę szeroko! To dzieci z Torunia i przyjeżdżające do naszej kliniki z Bydgoszczy, Grudziądza, Brodnicy, Chełmna, Chełmży i Inowrocławia. I Ty już teraz zadbaj o uśmiech i zdrowe ząbki swojej pociechy – umów wizytę w naszym gabinecie, w którym leczymy bez bólu i w przyjaznej atmosferze!

Dzieci w gabinecie stomatologicznym

Dlaczego warto wybrać właśnie nasz gabinet stomatologiczny dla dzieci?

W Dentomanii wiemy, jak ważne jest budowanie pozytywnych wspomnień związanych z leczeniem zębów oraz dbaniem o piękny i zdrowy uśmiech. Każda wizyta naszej klinice odbywa się w przyjaznej, pełnej zrozumienia atmosferze. Nasz gabinet dentystyczny dla dzieci to miejsce, w którym Twoja pociecha:

  • spotka się z cierpliwością i wyrozumiałością lekarza i pozostałego personelu;
  • przejdzie leczenie zębów bez stresu i bólu;
  • dowie się od lekarza, jak należy dbać o zęby i dlaczego jest to tak ważne;
  • będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo;
  • będzie w najlepszych rękach – zadbamy o uśmiech Twojego dziecka od A do Z!

Dobry dentysta dla dzieci to taki, który wykazuje się empatią, zrozumieniem i wie, jak skutecznie leczyć zęby mleczne oraz stałe. Właśnie tacy specjaliści czekają na najmłodszych pacjentów w naszej klinice. To stomatolodzy dziecięcy, dla których najważniejsze są zdrowe ząbki maluchów i szczęśliwe uśmiechy po wyjściu z gabinetu dentystycznego.

Twoja pociecha będzie Ci wdzięczna teraz i w przyszłości, że powierzyłeś jej uzębienie lekarzom z Dentomanii. Umów swoje dziecko na wizytę, która może zaważyć na jego pięknym i zdrowym uśmiechu w dorosłym życiu.

Stomatologia dziecięca w Toruniu – oto jak zajmujemy się małymi ząbkami

Dlaczego nasz gabinet stomatologiczny dla dzieci wybierają rodzice małych pacjentów z Torunia oraz z Bydgoszczy, Grudziądza, Brodnicy, Chełmna, Chełmży i Inowrocławia? Ponieważ w naszej klinice kompleksowo dbamy o dziecięce uśmiechy!

Nasz stomatolog dziecięcy nie tylko wnikliwe przyjrzy się zębom Twojego dziecka, ale również, o ile będzie to konieczne, szczegółowo zaplanuje dalsze leczenie. Dzięki temu, że pracują u nas wysoko wykwalifikowani specjaliści, pomagamy w najtrudniejszych przypadkach. Leczymy bez bólu i w przyjaznej atmosferze, co dotyczy zarówno wizyt kontrolnych, jak i bardziej skomplikowanych zabiegów.

Wizyta adaptacyjna u dentysty w Toruniu? Tylko w Dentomanii!

Wizyta adaptacyjna w naszym gabinecie dentystycznym dla dzieci to fundament tego, aby w przyszłości mali pacjenci chętniej przychodzili do stomatologa. To pierwsze spotkanie malucha z dentystą, podczas którego nie leczymy zębów. W czasie takiej wizyty zapoznajemy malucha z fotelem dentystycznym i opowiadamy, do czego służy znajdujący się przy nim sprzęt – wszystko w przyjaznej i swobodnej atmosferze. Naszym celem jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń z gabinetem dentysty.

Dlaczego warto umówić malucha na wizytę adaptacyjną u naszego stomatologa dziecięcego?

  • Oswajamy najmłodszych z gabinetem, który jest dla nich nowym miejscem. Dzięki temu w przyszłości dziecko będzie bez stresu przychodzić na wizyty kontrolne i leczyć zęby.
  • Opowiadamy dzieciom o prawidłowej higienie jamy ustnej – w zrozumiały dla nich i zabawny sposób. Potrafimy przekonać maluchy, że warto myć zęby i regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.
  • Edukujemy rodziców. Dlatego po wizycie adaptacyjnej Twojego dziecka będziesz wiedzieć, jak jeszcze lepiej zadbać o higienę jego jamy ustnej i zdrowie jego zębów.

Lakowanie zębów u dzieci – mniejsze ryzyko próchnicy u Twojego dziecka

Powierzchnia zębów – mlecznych i stałych – nie jest idealnie gładka. Znajdują się na niej mikroskopijne bruzdy anatomiczne oraz szczeliny, które są trudne do doczyszczenia za pomocą szczoteczki do zębów. Można je jednak wypełnić – w tym celu konieczne jest lakowanie zęba.

To zabieg, który pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy. Podczas jego przeprowadzania wykorzystuje się półpłynną substancję na bazie żywic.

Lakowanie zęba polega na nałożeniu na niego laku. Następnie substancję tę utwardza się specjalną lampą. Lakowanie zębów u dzieci pozwala łatwiej zadbać o perfekcyjną higienę jamy ustnej. Efektem tego jest piękny uśmiech, brak ubytków i bólu – który może wywołać rozwój próchnicy i stan zapalny miazgi zębowej.

W naszej klinice możesz umówić swoje dziecko zarówno na lakowanie zębów mlecznych, jak i stałych.

Impregnacja zębów mlecznych i stałych u dzieci

Impregnacja zębów u dzieci (inaczej lapisowanie) to całkowicie bezbolesny zabieg. Wykonuje się go, kiedy dojdzie do rozwoju próchnicy i gdy ze względu na specyfikę ubytku nie ma możliwości jego tradycyjnego wypełnienia.

Impregnacja zębiny zębów mlecznych i stałych polega na nałożeniu na zmienioną chorobowo tkankę:

  • azotanu oraz strącalnika – płynu Lugola, eugenolu, soli kuchennej lub 4-6% kwasu pirogalusowego; jest to impregnacja na czarno, gdyż po zabiegu impregnowany ząb ciemnieje;
  • roztworu chlorku cynku oraz strącalnika – roztworu żelazocyjanku potasu; jest to „impregnacja na biało”. Impregnowane zęby nie zmieniają swojego koloru.

Składniki zawarte w tych substancjach pomagają zahamować rozwój bakterii, a docelowo próchnicy. Celem impregnacji jest ochrona zębów mlecznych przed ich przedwczesnym wypadaniem, czego skutkiem mogą być m.in. wady zgryzu.

Lakierowanie zębów mlecznych u dzieci – wzmocnienie szkliwa i ochrona przed próchnicą w jednym

Lakierowanie zębów mlecznych to zabieg, od którego można zacząć przygodę dziecka z wizytami u stomatologa. Jest bezbolesny i polega na nałożeniu na szkliwo cienkiej warstwy lakieru z fluorem. Celem lakierowania jest wzmocnienie zębów, a także ich ochrona przed bezpośrednim kontaktem z kwasami i bakteriami. Tym samym zabieg ten pomaga zmniejszyć ryzyko próchnicy.

Wypełnianie zębów mlecznych i stałych – aby mały pacjent mógł uśmiechać się naprawdę szeroko

Postępująca próchnica zębów prowadzi do powstawania w nich „dziur”. Po przeprowadzeniu u dziecka leczenia stomatologicznego i usunięciu zmian chorobowych plombujemy takie ubytki.

Wypełnianie „dziur” jest tak samo ważne zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak i stałych. Nieleczona próchnica i powiększanie się ubytku mogą doprowadzić do zakażenia bakteriami miazgi zębowej, a w efekcie do jej stanu zapalnego. Taki mleczak boli tak samo jak ząb stały. W zależności od wielkości znajdującego się w nim ubytku może wymagać wtedy bardziej inwazyjnego leczenia endodontycznego (kanałowego) lub ekstrakcji (usunięcia).

W naszej klinice leczymy próchnicę u dzieci bezboleśnie i delikatnie. Dzięki zastosowaniu znieczulenia mały pacjent nie czuje bólu. Po usunięciu zniszczonej, twardej tkanki wypełniamy ubytek. W ten sposób ząb zachowuje swoje funkcje i na dłużej pozostaje na swoim miejscu. Ma to kolosalne znaczenie dla zdrowia całej jamy ustnej i zapobiegania wadom zgryzu.

Usuwanie zębów u dzieci – mlecznych i stałych

Ekstrakcja zęba (mlecznego i stałego) u dziecka to ostateczność. Stomatolog dziecięcy podejmuje decyzję o jego usunięciu, gdy nie ma możliwości jego leczenia, czyli kiedy:

  • pozostało zbyt mało zdrowych tkanek twardych, co uniemożliwia odbudowę korony zęba;
  • zniszczony przez próchnicę ząb powoduje poważne stany zapalne – wywołujące nie tylko ból, ale też gorączkę oraz opuchliznę twarzy małego pacjenta;
  • zdrowy pozostał tylko korzeń zęba – nie ma wtedy możliwości ani odbudowy całej korony, a jedynym wyjściem jest założenie korony porcelanowej.

W Dentomanii wykonujemy też skomplikowane ekstrakcje. Jeśli będzie to konieczne, usuniemy Twojemu dziecku ząb zatrzymany – taki, który pozostał w kości i nie wyrósł ponad powierzchnię dziąsła. Zapewniamy, że taki zabieg przeprowadzamy z myślą o komforcie małego pacjenta, jego poczuciu bezpieczeństwa i braku bólu. Mimo tak poważnej ekstrakcji, Twoje dziecko nie będzie bać się kolejnych wizyt u stomatologa.

Amputacja przyżyciowa miazgi – w trosce o prawidłowy rozwój zębów

W przypadku zapalenia miazgi zęba u dzieci nie zawsze dokonujemy jej ekstyrpacji – jej całkowitego usunięcia. Możemy przeprowadzić zabieg amputacji przyżyciowej.

Polega on na usunięciu miazgi wyłącznie z części koronowej zęba. Dzięki temu w korzeniach może przez cały czas znajdować się miękka tkanka (o ile jest zdrowa). Zaletą amputacji przyżyciowej miazgi jest możliwość dalszego, prawidłowego rozwoju zęba. Dotyczy to zwłaszcza korzenia i formowania się jego wierzchołka.

Stomatolog dziecięcy w Toruniu, któremu ufasz Ty i Twoje dziecko

Wybierając wizytę w naszym gabinecie dentystycznym dla dzieci, masz pewność, że Twoja pociecha jest w najlepszych rękach.

  • W naszej klinice najtroskliwiej zajmujemy się małymi pacjentami, ale też tłumaczymy każdy etap leczenia dziecka jego rodzicowi.
  • Wykorzystujemy nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możemy delikatnie i bezboleśnie przeprowadzać wszystkie zabiegi – od lakowania po ekstrakcje zębów.
  • Pracują dla nas lekarze-pasjonaci, którzy ciągle poszerzają swoją wiedzę i są na bieżąco z nowinkami dotyczącymi leczenia stomatologicznego dzieci.
  • Nasi dentyści są zawsze uśmiechnięci – w naszej klinice panuje przyjazna, ciepła atmosfera, która doskonale wpływa na komfort psychiczny dzieci.

Niech Twoja pociecha dołączy do grona małych pacjentów z Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Brodnicy, Chełmna, Chełmży czy Inowrocławia, którzy bez obaw siadają na fotelu dentystycznym. Już dziś umów wizytę dla swojego dziecka w Dentomanii!

Najczęściej zadawane pytania

Czy usuwanie mleczaka u dentysty boli?

Usuwanie mleczaków w naszym gabinecie dentystycznym nie boli. W tym celu stosujemy znieczulenie miejscowe. Nasi stomatolodzy są też delikatni i z największym wyczuciem przeprowadzają zabiegi ekstrakcji zębów mlecznych u małych pacjentów.

Jak wygląda wyrywanie zęba u dzieci?

Wyrwanie zęba u dziecka rozpoczyna się od zastosowania znieczulenia. Podaje się je za pomocą strzykawki. By zmniejszyć dyskomfort związany z wkłuciem igły, na błonę śluzową nakłada się żel znieczulający.

Następnie dentysta zrywa więzadło okrężne otaczające ząb, dzięki czemu może go zwichnąć, po czym wyjmuje go z zębodołu. Ostatnim etapem ekstrakcji jest oczyszczenie rany pozabiegowej i założenie opatrunku.

Ile trwa wyrywanie zęba mlecznego?

Czas potrzebny do wyrwania zęba mlecznego zależy od warunków w jamie ustnej małego pacjenta. Zabieg trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Co po usunięciu mleczaka u dziecka?

Przez dwie godziny po usunięciu mleczaka dziecko nie może jeść i pić. Lekarz może zalecić też płukanie jamy ustnej roztworem antyseptycznym.

Ile goi się rana po wyrwaniu zęba mlecznego?

Rana po wyrwaniu mleczaka goi się przez 7-10 dni. Jednak pełna regeneracja zębodołu, z którego usunięto ząb, może trwać kilka miesięcy.

Czy mleczaki usuwa się ze znieczuleniem?

Tak, mleczaki usuwa się po zastosowaniu znieczulenia. Jest ono dobrane pod kątem wieku małego pacjenta.

Czego nie robić po wyrwaniu mleczaka?

Przez kilka do kilkunastu dni po usunięciu mleczka dziecko nie powinno jeść pikantnych posiłków oraz twardych produktów. Natomiast przez pierwszych kilka godzin po ekstrakcji mały pacjent nie może spożywać gorących pokarmów ani pić napojów o wyższej temperaturze.

Ile po wypadnięciu mleczaka nie można jeść?

Po wypadnięciu mleczka dziecko może jeść i pić zaraz po tym, jak ustąpi krwawienie z zębodołu.

Ile czasu po wyrwaniu mleczaka można jeść?

Dziecko może zjeść pierwszy posiłek po wyrwaniu mleczaka 2 godziny po zabiegu. Należy jednak stosować się do zaleceń stomatologa, ponieważ w przypadku bardziej skomplikowane ekstrakcji czas ten może się wydłużyć.

Co to znaczy lakowanie zęba?

Lakowanie zębów oznacza ich pokrycie substancją na bazie żywic. Lakując je, wypełnia się bruzdy znajdujące się na ich powierzchni, co pozwala lepiej dbać higienę jamy ustnej. Efektem tego jest mniejsze ryzyko próchnicy.

Ile kosztuje lakowanie jednego zęba?

Koszt tego zabiegu różni się w zależności od gabinetu dentystycznego. U nas za lakowanie jednego zęba za pomocą wysokiej klasy preparatów i przez doświadczonego stomatologa zapłacisz 300 zł.

Do jakiego wieku lakowanie u dzieci?

Zaleca się, aby lakowanie mleczaków przeprowadzać u dzieci wieku 3-5 lat. U małych pacjentów z zębami stałymi najlepiej wykonywać je między 6. a 13. rokiem życia.

Jak wygląda zabieg lakowania?

Zabieg lakowania zaczyna się od oczyszczenia powierzchni zęba i jej wytrawienia. Następnie nakłada się na nią lak za pomocą pędzelka lub szczoteczki. Proces lakowania kończy utwardzenie nałożonej substancji światłem lampy diodowej. Po zabiegu dentysta kontroluje zgryz – sprawdza, czy laku nie jest za dużo.

Czy lakowanie boli?

Lakowanie to bezbolesny zabieg. Dentysta nie ingeruje w strukturę zęba, a jedynie zabezpiecza jego powierzchnię.

Czy lakowanie zębów u dzieci jest zdrowe?

Lakowanie zębów jest bezpieczne dla zdrowia. Stosowany lak nie zawiera składników szkodliwych dla organizmu.

Jak wyglądają zęby po lakowaniu?

Powierzchnia zębów po lakowaniu jest gładsza, ale jej wygląd nie zmienia się w znaczący sposób. Lak może spowodować, że matowe szkliwo nabierze połysku.

Czy lakowanie ma sens?

Lakowanie zębów ma sens, gdyż ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Dzięki wypełnieniu znajdujących się na nich mikroskopijnych bruzd są one w mniejszym stopniu narażone na rozwój próchnicy.

Ile nie można jeść po lakowaniu?

Po lakowaniu zębów zwykle można od razu jeść i pić. Jednak zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich, które mogą być inne dla każdego pacjenta.

Czy lakieruje się zęby mleczne?

Można lakierować zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Zabieg ten pomaga wzmocnić szkliwo.

Od jakiego wieku lakierowanie zębów?

Zabieg lakierowania zębów można wykonać po ok. 3 latach po ich wyrznięciu. Właściwy moment na jego przeprowadzenie zawsze określa stomatolog dziecięcy.

Ile kosztuje lakierowanie zębów u dziecka?

Cena lakierowania zębów u dziecka różni się w zależności od gabinetu stomatologicznego. U nas zapłacisz za nie 150 zł.

Czy fluoryzacja i lakierowanie to to samo?

Lakierowanie i fluoryzacja zębów to różne nazwy tego samego zabiegu. Nazwa fluoryzacja jest związana z faktem, że podczas jego przeprowadzania wykorzystuje się preparat („lakier”) z fluorem.

Jak wyglądają zęby po lakierowaniu?

Zęby po lakierowaniu mają ładniejszy wygląd. Ich powierzchnia jest bardziej błyszcząca.

Ile po lakierowaniu zębów nie można jeść?

Po lakierowaniu zębów dziecko nie może jeść i pić przez ok. 2 godziny. Natomiast przez dobę od przeprowadzenia zabiegu musi zrezygnować z kwaśnych potraw oraz z napojów gazowanych.

Jak wygląda ząb po lapisowaniu?

Ząb po lapisowaniu ma ciemny kolor, jeżeli był lapisowany (impregnowany) „na czarno”. Lapisowanie „na biało” nie powoduje zmiany jego koloru.

Czy lapisować zęby mleczne?

Zęby mleczne można lapisować. Należy zdecydować się na taki zabieg u dziecka zawsze wtedy, jeżeli zaleci go dentysta.

Jak zabezpieczyć zęby mleczne?

Zęby mleczne można zabezpieczyć przed próchnicą, lakując je i lakierując. Jednak najważniejszym elementem profilaktyki przeciwpróchniczej jest staranna higiena jamy ustnej.

Po co lakieruje się zęby?

Lakierowanie zębów wykonuje się z dwóch powodów. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie szkliwa przed próchnicą. Oprócz tego lakierowanie zębów wzmacnia je – dzięki zastosowaniu preparatów ze stężonym fluorem.

Dentomania Kontakt

DENTOMANIA

ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 9/1
87-100 Toruń

Rejestracja

tel. +48 502 259 977

tel. +48 514 170 610

biuro@dentomania.com.pl

godz.: 8:30 – 19:00

Zobacz na mapie